Historie tenisu v Neratovicích

Jako datum založení tenisového oddílu v Neratovicích se udává rok 1950.
Základy tohoto oddílu položili členové, kteří většinou již tenis někde ve svých studentských létech hráli. Byli to: Dr. Líman, ing. Kužel, A. Pešková, J. Vojáček, ing. L. Novák, ing. Rychlík, K. Prachař, K. Kolář, J. Brojír, M. Pabyška, I. Vojta, K. Slavík, M. Horák. Byli to právě oni, kteří se stali iniciátory výstavby vlastních dvou dvorců a klubovny.
Pro umístění našli krásné prostředí na břehu Labe, na tzv. Hydru, a díky pochopení vedení podniku Spolana jim bylo místo přiděleno. S výstavbou bylo započato již v roce 1951 a během tří let tenisový areál zdárně dokončili.
V roce 1956 se rozhodlo o vybudování nových čtyř dvorců na bývalém letním cvičišti neratovického Sokola "Pod lipami", kde vlastně byla zahájena nová perspektivní etapa rozvoje oddílu. Cíl byl jednoznačný - umožnit většímu počtu mládeže zapojit se do tohoto náročného sportu. Vybudováním nových antukových dvorců byl položen základ. Naštěstí se našel i obětavý cvičitel Z. Mervart, který přes všechny překážky i těžkosti u této práce vytrval a založil tak zdejší tenisovou školu. Výsledky jeho práce jako kvalifikovaného trenéra II. třídy se postupně dostavily nejen ve výsledcích, ale hlavně ve stoupajícím zájmu mládeže. Oddíl následně dokázal pohotově vyškolit další trenéry.
Z rozhodnutí hlavního výboru a dík porozumění MěNV (a jeho významné finanční podpoře) byla v roce 1969 zahájena stavba klubovny u nových kurtů. Její pěkné řešení navrhl člen TJ arch. ing. Ivo Střelba. Organizačně akci vedl ing. Barkman. V roce 1971 již klubovna sloužila tenisovým nadšencům.
Sportovní závodní činnost byla zahájena v roce 1956 prvním mistrovským utkáním s Mělníkem, s výsledkem 5 : 6. Neratovické družstvo hrálo ve složení: Pabyška, Vojta, Vysokomenský, Kocián, Šťastný, Pešková, Šťastná.
Úroveň závodního tenisu se pohybovala na úrovni krajských soutěží. K nejlepším hráčům v létech 1958 - 1961 patřili: Panocha, St. Novák, Roubínek, Pajer, Němcová. Mládež si vedla velmi zdatně v okresních přeborech a od roku 1961 do roku 1969 získala 25 titulů okresních přeborníků a několik pěkných umístění v krajském přeboru.
Předsedové oddílu: 1950 - 1955 Ing. Kužel, V. Kocián
1956 Jaroslav Kovář
1957 Václav Kocián
1958 - 1961 Václav Vysokomenský
1962 - 1963 Václav Kocián
1964 - 1970... Vladimír Marek
Členové výboru v roce 1970: Řepková, Mervart, ing. Šorel, Jar. Kovář, ing. Barkman, ing. Hájek, Louda, Žežulka
Aktivní cvičitelé a trenéři v roce 1970: Z. Mervart, Vl. Marek, Jiří Nepomucký, ing. Hájek, Míla Šťastný
Členská základna v roce 1970: 40 mužů, 16 žen, 7 dorostenců, 7 dorostenek, 13 žáků, 11 žákyň (celkem 94 členů).
(Informace čerpány z publikace "1895 až 1970 - 75 let tělovýchovy v Neratovicích", vydané v prosinci 1970, TJ Spolanou Neratovice)
TJ TK Neratovice děkuje za velmi cenné informace Aleši Novákovi (bývalý člen tenisového oddílu) - kronikář města Neratovice.